راهنمای ایجاد پرسونای مشتری در کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ

پرسونای مشتری
هیچ چیز مهمتر از شناخت مشتری نیست. در این صفحه ، قالب پرسونای مشتری خود را ایجاد می کنید: یک برگه 1 صفحه ای که همه موارد لازم برای درک واقعی مشتری های ایده آل شما دارد. شما در این بخش یاد می گیرید که پرسونای مشتری چیست و چطور با قالب خام پرسونای مشتری می توانید مشتری های ایده آل خود را انتخاب کنید و پیام بازاریابی متناسب با آنها را ایجاد کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

راهنمای ایجاد پرسونای مشتری در کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ

برخی اشتباهات در بازاریابی به منزله نابودی کسب و کارتان تمام می شود. نادیده گرفتن پرسونای مشتری یکی از آن مواردی است که قطعا در آینده مشکلاتی ایجاد می کند.

هدف از ایجاد پرسونای مشتری چیست؟

یک اشتباه به شدت فراگیر و بزرگ وجود دارد که همیشه توسط بازاریاب های دیجیتال و صاحبان کسب و کار رخ می دهد:

بازاریابان دیجیتال و صاحبان کسب و کار همیشه تمام تمرکز خود را بر روی این می گذارند که “چه چیزی” بفروشند.در حالی که باید بر روی این تمرکز کنند که به “چه کسی” می خواهند بفروشند

شما اگر بهترین محصول دنیا را بسازید و بخواهید بفروشید، اگر ندانید که به چه کسی ! می خواهید این محصول را بفروشید، هرگز نمی توانید به تعداد قابل توجه ای از افراد بفروشید.

بنابراین درک درست و اصولی از شخصیت مشتری های محصول/خدمات می تواند در فروش به شدت تاثیر گذاشته و فروشتان را خیلی راحت تر کند.

آواتار مشتری

توصیه ما به شما و تمام صاحبان کسب و کار این است که هرگز و هرگز بدون شناخت مشتری و ایجاد قالب پرسونای مشتری، اقدام به فروش نکنید و به همین علت است که ما یک قالب مخصوص برای ایجاد تیپ شخصیتی مشتریان شما ایجاد کرده ایم .

می توانید با دانلود قالب پرسونای مشتری  و استفاده از راهنمای این صفحه، اولین قدم مهم در بازاریابی عملی را بردارید.

قبل از اینکه بتوانید هر چیزی را به طور موثر بفروشید، باید درک کنید …

  • مشتری ایده آل شما کیست
  • جاهایی که به صورت آنلاین می روند کجاست
  • چالش های آنها چیست

پر کردن قالب خام پرسونای مشتری به شما کمک می کند تا همه این کارها را انجام دهید.

 

در این آموزش ، قالب پرسونای مشتری خود را ایجاد می کنید: یک سند 1 صفحه ای که همه موارد لازم را برای درک واقعی مشتری های ایده آل شما دارد.

پس از تکمیل این برگه ، درک بهتری از مشتری های ایده آل خود خواهید داشت ! به جای حدس و گمان می توانید درک درستی از مشتری ایده آل خودتان داشته باشید.

تعریف پرسونای مشتری

هر کسب و کاری چندین تیپ شخصیتی و یا بخش مشتریان دارد.واژه هایی مانند “مخاطب هدف” یا “بخش مشتریان” و یا “بازار هدف” همگی به یک معنی و مفهوم می باشند که ما در مارکتینگزی به آن پرسونای مشتری می گوییم.

و دقیقا مثل کسب و کار که ممکن است چندین “پرسونای مشتری” داشته باشد، هر محصولی که در کسب و کار به فروش می رسانید نیز می تواند “پرسونای مشتری” متفاوتی داشته باشد.

محصول های متفاوت می تواند برای “پرسونای مشتری” متفاوتی مناسب باشد و به فروش رود.بنابراین ما انواع پرسونای مشتری داریم.

قطعا شما می خواهید که در برنامه بازاریابی خود افراد متفاوتی را مورد هدف قرار دهید و محصول/ خدمات خود را به آنها بفروشید. اما هر “پرسونای مشتری” برای خودش اهداف و انگیزه ها متفاوتی برای خرید  و موانع مختلفی برای عدم خرید یک محصول/ خدمات دارد.

بنابراین برای هر تیپ شخصیتی باید از پیام متناسب با آن تیپ شخصیتی استفاده کرد تا موثر واقع شود.

اینجا همان جایی است که قالب “پرسونای مشتری” وارد می شود و شما می توانید برای هر بخش از محصول/ خدمات خود یک پرسونای مشتری بسازید .

سپس کمپین ها بازاریابی خود را متناسب با تیپ شخصیتی افراد، شخصی سازی کنید تا پیام بازاریابی شما بیشترین هماهنگی را با اهداف و انگیزه های مشتریان داشته باشد و بیشترین فروش حاصل شود.

چه تعداد پرسونای مشتری باید ایجاد کنید؟

در این بخش از آموزش ، شما را با روند ایجاد قالب خام پرسونای مشتری آشنا می کنیم. برای شروع و تمرین بهتر است که فقط یک پرسونای مشتری برای کل کسب و کار ایجاد کنید و یا نهایتا یک محصول اصلی کسب و کار خود را انتخاب و برای آن محصول یک پرسونای مشتری ایجاد کنید. دقت کنید که تعداد پرسونا یا تیپ شخصیتی برای کسب و کارتان نباید از عدد 3 فراتر رود.چون بیشتر از 3 تا پرسونا باعث می شود که پیام بازاریابی شما عمومی شود و از اثرگذاری مناسب برخوردار نباشد.

در بهترین حالت سعی کنید که برای کل کسب و کارتان یا برای محصولی که به فروش می رسانید، 3 عدد پرسونا بسازید.

قبل از این که به توضیح پرسونای مشتریان بپردازیم، اول از همه می خواهم به شما توضیح دهم که چرا پرسونای مشتریان به سدت مهم است و اگر کسب و کار و محصول شما پرسونای مشتری نداشته باشد، ما گارانتی می کنیم که تمام هزینه ها و زحمات بازاریابی شما به هدر خواهد رفت و نتیجه مناسبی از تلاش های تان نخواهید گرفت.

چاقوی همه کاره سوئیسی در بازاریابی

قالب پرسونای مشتری

بازاریابی دیجیتال از رشته های مختلفی تشکیل شده است.

بازاریابی محتوا ، بازاریابی ایمیلی ، ترافیک پولی ، ایجاد محصول ، رسانه های اجتماعی ، تبلیغ نویسی ، آنالیز و …

برای حرفه ای شدن در هر کدام از رشته های بالا شما نیازمند یادگیری مجموعه ای از مهارت های مختلف هستید. اما دانستن نحوه شناسایی پرسونای مشتری از معدود مهارت هایی است که در مورد هر رشته بازاریابی کاربرد دارد. در واقع “پرسونای مشتری” همان چاقوی همه کاره ارتش سوئیس است  که می توانید از آن در هر رشته بازاریابی استفاده کنید.

برای مثال:

بازاریابی محتوا:

دانستن تیپ شخصیتی مشتری های کسب و کارتان به شما کمک می کند تا بدانید که چه پست وبلاگی، ویدئویی، پادکستی یا مغناطیس سرنخی باید ایجاد کنید تا بتوانید تعداد زیادی سرنخ و مشتری جذب کنید.

ترافیک پولی:

شناخت تیپ شخصیتی مشتری های کسب و کارتان به شما کمک می کند تا بدانید که از کدام یک از پلت فرم های تبلیغاتی باید استفاده کنید و از کدام گزینه هدفمندی باید استفاده کنید تا بیشترین نتیجه را از ترافیک پولی دریافت کنید.

ایجاد محصول:

دانستن پرسونای مشتری یا تیپ شخصیتی مشتری های کسب و کارتان به شما کمک می کند تا بدانید مشتری های شما چه محصولی نیاز دارند و همان محصول را ایجاد کنید.

تبلیغ نویسی:

دانستن پرسونای مشتری یا تیپ شخصیتی مشتری های کسب و کارتان به شما کمک می کند تا پیشنهاد های خود را به روشی ایجاد کنید و بگویید که مشتریان هدف شما قانع و ترغیب شوند که همین محصول/ خدمات بهترین محصول برای حل مشکل آنها می باشد.

بازاریابی ایمیلی:

آشنایی با تیپ شخصیتی مشتری های کسب و کارتان به شما کمک می کند تا نرخ باز شدن ایمیل ها و کلیک خوری هر ایمیل بیشتر شود.

همینطور باعث می شود که ایمیل ها را بخش بندی کنید تا ایمیل یا کمپین ایمیلی که ایجاد می کنید!مخاطب مناسب خود را هدف قرار دهد.

با دقیق تر کردن “پرسونای خریدار” شما می توانید هر بخش از بازاریابی یا فروش! را که با مشتریان در ارتباط است را بهینه سازی و درآمد خود را افزایش دهید.

هرگز فراموش نکنید که بازاریابی چیست؟ بازاریابی یعنی ارسال پیام مناسب به افراد مناسب در زمان مناسب.

وقتی یاد بگیرید که پرسونا مشتریان را  واضح و دقیق بیان کنید، فروش محصول یا خدمات به مشتری های هدف شما به شدت آسان می شود

چون حالا دیگر می دانید که از چه پیام بازاریابی در چه زمانی، به چه افرادی و در چه مکانی! استفاده کنید تا به بهترین نحوه تاثیرگذار باشد و باعث خرید افراد شود.

دانلود قالب پرسونای مشتری:

حالا شما یک قالب یک صفحه ای پرسونا دارید که می توانید از آن استفاده کنید و برای هر “تیپ شخصیتی” خریدار در کسب و کارتان، می توانید به این قالب مراجعه کنید و مطابق با شخصیت آن ها، برنامه بازاریابی ایجاد کنید و آن ها را با کمپین های مختلف  مورد هدف قرار دهید.

این یک صفحه می تواند مرجع آسانی برای تمام برنامه بازاریابی شما باشد.

چه شما در حال نوشتن محتوا باشید و یا در حال ایجاد قیف و صفحه فرود برای کسب و کارتان و یا حتی در حال نوشتن تبلیغ و ایجاد ترافیک برای کسب و کار باشید، برای هماهنگی پیام و تصویر کسب و کار با کمپین ها می توانید ازقالب پرسونای مشتری استفاده کنید.

حالا بیایید شروع کنیم و پیشنهاد می کنم که ابتدا “قالب پرسونای مشتریان” را از دانلود قالب پرسونای مشتری   دانلود کنین.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مرتبط با این مقاله

چگونه تبلیغ نویسی صفحه محصول را بنویسیم تا به راحتی بفروشیم+5 مثال عملی
بازاریابی دیجیتال

چگونه تبلیغ نویسی صفحه محصول را بنویسیم تا به راحتی بفروشیم+5 مثال عملی

در این مقاله به شما شیوه جدیدی از تبلیغ نویسی صفحه محصول را یاد می دهیم تا فروشگاه اینترنتی یا کسب و کار اینترنتی شما هر بازدیدکننده ای را به وجد آورد و فروش بیشتری داشته باشد.

پرسونای مشتری
بازاریابی دیجیتال

راهنمای ایجاد پرسونای مشتری در کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ

هیچ چیز مهمتر از شناخت مشتری نیست. در این صفحه ، قالب پرسونای مشتری خود را ایجاد می کنید: یک برگه 1 صفحه ای که همه موارد لازم برای درک واقعی مشتری های ایده آل شما دارد.
شما در این بخش یاد می گیرید که پرسونای مشتری چیست و چطور با قالب خام پرسونای مشتری می توانید مشتری های ایده آل خود را انتخاب کنید و پیام بازاریابی متناسب با آنها را ایجاد کنید.

دانلود قالب خام پرسونای مشتری

دانلود قالب پرسونای مشتری

همین الان با دانلود قالب خام پرسونای مشتری، از اتلاف هزینه های بازاریابی کسب و کار تان جلوگیری کنید و هوشمندانه کار کنید.

قالب پرسونای مشتریان