راهنمای جامع استراتژی بلاگری | بازاریابی محتوا

راهنمای جامع دیجیتال مارکتینگ | بازاریابی دیجیتال

راهنمای جامع برای بلاگری و بازاریابی محتوا

قسمت

03

راهنمای جامع استراتژی بازاریابی محتوا | بلاگری

بلاگری و استراتژی بازاریابی محتوا

بلاگری یا بازاریابی محتوا چیست؟

بلاگری یا بازاریابی محتوا عمل تولید محتوا و یا مالکیت یک محتوا می باشد.(برخلاف سایر محتواها که ممکن است توسط شما تولید نشده باشد.)

ما بازاریابی محتوا (بلاگری) را به علت که م یتواند تاثیرات به شدت زیاد و قابل اندازگیره روی کسب و کار بگذارد، انجام می دهیم.نه به خاطر این که این کار الان ترند شده یا این که انجام این کار خیلی جذاب هست.

پس ما بازاریابی محتوا و یا بلاگری را به خاطر تاثیرات زیاد و قابل اندازگیری انجام می دهیم.

وقتی که افراد واژه بازاریابی محتوا (بلاگری) را می شنوند، یک اشتباه بسیار رایجی رخ می دهد و آن این است:

ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا به معنی راه اندازی بخش وبلاگ یا کسب هزاران فالوور در شبکه های اجتماعی و یا تولید محتوای جالب و ویروسی در رسانه ها نیست!

این یک اشتباه بسیار رایج و فراگیر است که همه افراد دچار آن می شوند.

بازاریابی محتوا یعنی انتشار محتوای جذاب برای مخاطب هدف با هدف دریافت نتایج مشخص برای کسب و کار.

روش قدیمی بازاریابی محتوا به این صورت بود که یک موسسه یا رسانه، محتوا تولید می کرد و سایر کسب و کار ها برای تبلیغات محصول خودشان به آن رسانه مراجعه می کردند.

مانند روزنامه همشری یا سیمای ملی و یا رادیو که در این روش نیازمند مجوز و میلیون ها تومان هزینه تولید محتوا و… بود.

اما امروزه تولید محتوا به آسانی آب خوردن شده و شما می توانید با یک تلفن همراه و فشردن دکمه تاچ مربوط به دوربین یا ضبط کننده صدا، شروع به تولید محتوا کنید.

امروزه هر کسب وکار و فردی می تواند تبدیل به انتشاراتی و رسانه شود.

امروزه شرکت های مانند اسنپ، اپل، ال جی و… همکی تبدیل به یک رسانه شده اند.

استراتژی:چطور یک کمپین بازاریابی محتوای سودآور و تاثیرگذار ایجاد کنیم؟

اکثر افراد بازاریابی محتوا و بلاگری را به عنوان یک چیز اضافه برای کسب و کار نگاه می کنند.

مثلا می گویند:”آره خب یه وبلاگ برای سایتم ایجاد می کنم و هر هفته براش یه محتوایی تولید می کنم”

قبل از این که حتی تصمیم بگیرید که بازاریابی محتوا یا بلاگری انجام دهید، کارهای استراتژیک زیادی وجود دارند که باید انجام دهید.

تمام کاری که نیاز دارید این است:

ارسال پیام مناسب به افراد مناسب در زمان مناسب از طریق کانال های بازریابی مناسب.

شاید این تعریف برای شما آشنا باشد و قبلا ما در تعریف بازاریابی هم از همین تعریف استفاده کردیم.

برای این که بازاریابی با بازاریابی محتوا به هم به شدت گره خورده اند و شما هرگز نمی توانید یک استراتژی بازرایابی را بدون استفاده از بازاریابی محتوا انجام دهید.

برای مثال زمانی که می خواهید تبلیغ انجام دهید باید یک محتوایی برای این تبلیغ داشته باشید.زمانی که می خواهید محصولی را ترویج کنید هم همین گونه است.زمانی که می خواهید از طریق سئو، بازاریابی کنید، باز هم نیاز به محتوای دارید.

بنابراین بازاریابی محتوا (بلاگری) امروزه تبدیل به یکی از اصلی ترین بخش های بازاریابی شده است و به همین خاطر است که تعریف بازاریابی و بازاریابی محتوا در هم آمیخته است.

خب! حالا برویم سراغ این که چطور می توانیم این کار را انجام دهیم:

 1. درک عمیقی از مخاطبان هدف خودتان کسب کنید (این که نیاز ها و خواسته های آنها داشته باشید ) که ما به این کار در مارکتینگزی، پرسونای مشتری می گوییم.
 2. برای هر پرسونای مشتری، در هر مرحله از قیف فروش یک پیغام مناسب ایجاد کنید.

پرسونای مشتری: مشتری ایده آل شما کیست؟

پرسونای مشتری، بازار هدف یا مشتری ایده آل همگی یک مفهوم و معنی را دارند.

وقتی ما صحبت از پرسونای مشتری می کنیم یعنی شناخت کاملی از مشتری از نظر دموگرافی  (سن، جنسیت، زبان، مکان و…) و روانشناسی (علایق، خواسته ها،ارزش ها ، نظرات و …) داشته باشیم.

برای مثال، پرسنای مشتری یک چیزی شبیه به این می باشد:

 • نام:علی بندری
 • جنسیت: مرد
 • سن:31 ساله
 • شهر محل سکونت: تهران
 • علاقه مندی ها: کتابخوانی و تولید محتوا
 • شبکه های اجتماعی مورد علاقه: اینستاگرام و یوتیوب

ایجاد پرسونای مشتری به شما کمک می کند تا درک درستی از مشتری ایده آلتان داشته باشید و بفهمید که برای چه کسی می خواهید محتوا تولید کنید در چه جاهایی می توانید تبلیغات خودتان را به آن ها نمایش دهید، از چه محتوایی خوششان می آید ، چطور می توان آن ها را تحت تاثیر قرار داد و ده ها مورد دیگر که به ما در موفقیت کمپین های بازاریابی به شدت کمک می کند.

خب حالا تصور کنید که بر اساس اطلاعات زیر می خواهید برای یک شرکت تجهیزات کمپینگ، محتوای تبلیغاتی تولید کنید:

 • توضیحات شماره 1: مردان بین 20 تا 40 ساله که در ایران زندگی می کنند و علاقه مند به کمپینگ (اردو) هستند.
 • توصیحات شماره 2: مینا شربت اوغلی، ساکن تهران و علاقه مند به کمپینگ در اروپا، دوست دار طبیعت و مسلط به زبان انگلیسی، دکترای رشته سرطان و علاقه مند به فعالیت های بشردوستانه و همچنین امرار معاش در حین کمپینگ.طرفدار محیط زیست و  نگران آلودگی هواست و به شدت و تجربه زیادی در کمپینگ اروپا دارد.عاشق بازدید از موسسات تحقیقاتی در طول کمپینگ.

کاملا مشخص است که کدام توضیح برای تولید محتوای تبلیغات مناسب است.توصیح شماره 2.

چون توصیحات جامع و کامل تری نسبت به توصیح شماره 1 دارد وما به راحتی می توانیم بفهمیم که چه تبلیغی بنویسیم تا بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد.

ضمنا همیشه به یاد داشته باشید که درک  فهم پرسونای مشتری فقط در بازاریابی محتوا به ما کمک نمی کند.

بلکه فهم درست پرسونای مشتری به ما کمک می کند تا بداینم که با چه بودجه ای، در کدام کانال های بازاریابی، چه محتوایی و در چه زمانی و تصمیم های دیگری که تاثیر زیادی در خرید مستری ایده آل دارد را بگیریم.

پیدا کردن اطلاعات دموگرافی (جمعیت شناسی) پرسونای مشتری:

اطلاعات جمعیت شناسی شامل اطلاعاتی از قبیل:

 • سن
 • جنسیت
 • تحصیلات
 • محل زندگی
 • درآمد
 • مذهب

و… می باشد که شما می توانید این اطلاعات را راجع به مشتری ایده آل تان از طریق های مختلف کسب کنید.کسانی که قبلا در کسب و کارشان مشتری دریافت کرده باشند می دانند که مشتری های واقعی آن ها چه کشانی هستند و یک شناخت اولیه از آن ها دارند.مشتری در طی خرید از شما قطعا یا شما صحیت و حتی گاهی راجع به مسایل مختلف زندگی درد و دل می کند.از میان این صحبت ها و دردودل ها می توانید متوجه شوید که مشتری ها چه تحصیلاتی دارند، چند ساله هستند و…

اگر تازه کار باشید و هیچ اطلاعاتی از مشتری ایده آل نداشته باشید، می توانید با فرضیه این کار را انجام دهید.گاهی پیش می آید که شما مشتری محصول خودتان در گذشته بوده اید و می توانید از این طریق به کسب و کار خودتان و پیدا کردن پرسونای مشتری کمک کنید.

مثلا اگر شما الان یک سایت آنلاین معاملات املاک دارید، اگر قبلا خودتان برای معامله ملک به جایی مراجعه می کردید، چه جالش هایی داشتید، چه چیز هایی بیشتر از همه برای شما اهمیت داشت و….

اگر همین حالا یک کسب و کار آنلاین | اینترنتی داشته باشید، میتوانید از طریق گوگل آنالیز به راحتی این اطلاعات جمعیت شناسی را کسب کنید.

فقط کافیست در گوگل آنالیز به بخش Audience  رفته و سپس روی عبارت Demographic کلیک کنید تا مانند شکل زیر این اطلاعات نمایان شود.

پرسونای مشتری در گوگل آنالیز

پیدا کردن اطلاعات روانشناسی پرسونای مشتری:

خیلی از دیجیتال مارکتر ها و مدیران کسب و کار این بخش از اطلاعات را نادیده می گیرند، چون پیدا کردن این اطلاعات سخت تر از اطلاعات دموگرافی است.

شاید پیدا کردن اطلاعات روانشناسی واقعا سخت باشد، اما این اطلاعات آنقدر روی کسب و کار شما و همچنین میزان فروش شما تاثیر می گذارد که هرگز نباید آن را نادیده بگیرید.

باور کنید که اگر اطلاعات پرسونای مشتری شما دقیق و درست باشد، بدون حتی فعالیت بیشتر، محتوای شما می توناد تا 10 برابر بیشتر تاثیرگذار باشد.

بر اساس تجربه سخصی ما، شما می توانید برای دستیابی به اطلاعات روانشناسی پرسونای مشتری خودتان از طریق مکالمه تلفنی، مکالمه مستقیم و … اقدام کنید.

همین الان می توانید به چند نفر از مشتریان فعلی تان تماس گرفته و خیلی سفاف به آن ها بگویید که برای جمع آوری اطلاعات آماری نیاز به کمک آن ها دارید و سوالات مختلفی مانند این که هدف آن ها از تهیه و سفارش محصول و خدمات شما چیست؟ چطور با محصول شما آشنا و آن را پیدا کردند؟ از کجا میدانند که محصول شما به نیاز آن ها جوابگو هست؟مشکل اصلی آن ها (در رابطه با محصول شما) چه چیزی بوده که برای سفارش آن اقدام کرده اند؟ آیا از دیگر محصولات سایر شرکت ها هم استفاده کرده اند و در صورت استفاده، چه نتایجی دریافت کرده اند؟ و…

این اطلاعات را می توانید از طریق مکالمه، پر کردن فرم در سایت، پرسش از مشتری ها در حین وبینار یا… کسب کنید.

نکته مهم هنگام مکالمه و مصاحبه:

سوالات و صحبت های شما باید  راجع به خود افراد باشد و نه محصول شما!

به عنوان یک قاعده کلی می توانید به تعداد  20 نفر از مشتری ها را انتخاب و با آن ها مصاحبه و مکالمه کنید.

یک راه میان بر برای دستیابی به اطلاعات روانشناسی پرسونای مشتری، برای کسانی که تازه شروع به کار کرده اند و هیچ مشتری ندارند:

پیدا کردن فروم ها و سایت های پرسش و پاسخ در رابطه با محصولات و کسب و کار خودتان و کشف این که افراد در این سایت ها دنبال چه چپیز هایی هستند ، راجع به چه مواردی صحبت می کنند و ترس و ارزش های آن ها چیست.

برای مثال فروم زیر از نی نی سایت هست که راجع به بیماری روزاسه کاربران مختلفی صحبت کرده اند:

ساخت پرسونای مشتری:

قالب خام پرسونای مشتری

خب! حالا که با نحوه جمع آوری اطلاعات دموگرافی و روانشناسی آشنا شدید و یاد گرفتید، بهتر است که با نحوه ساخت و ایجاد پرسونای مشتری هم آشنا شوید.

ما در مارکتینگزی برای ساخت پرسونای مشتری از قالب خام پرسونای مشتری استفاده می کنیم.

شما می توانید این قالب خام را دانلود کنید و اطلاعات مورد نیاز هر بخش را پر کنید.

برای هر محصول و یا کسب و کار می توانید یک یا چندین پرسونای مشتری ایجاد کنید.مثلا ما در ماکرتینگزی، 3 پرسونای مشتری با عنوان های دیجیتال مارکتر، مدیر کسب و کار اینترنتی، مدیر آژانس بازاریابی دیجیتال داریم.بنابراین سه قالب هام پرسونای مشتری را پر کرده ایم و همواره در حال استفاده از آن ها هستیم.

نکته مهم: اگر تازه کار هستید، فقط با یک پرسونای مشتری شروع کنید و قالب خام آن را پر کنید و پس به سراغ پرسونای مشتری دیگر بروید.ضمنا هرگز بیشتر از 3 پرسونای مشتری برای هر محصول یا کسب و کار انتخاب نکنید.

تعیین پیام مناسب برای هر مرحله از قیف فروش

یکی از مهمترین بخش های بازاریابی محتوا یا بلاگری این است که بتواینم برای محصول یک بازار مناسب پیدا و تعریف کنیم که در بخش قبل با عنوان پرسونای مشتری به آن پرداختیم.اما موضوعی که در اینجا می خواهیم با هم صحبت کنیم ایجاد پیام مناسب برای پرسونای مشتری هست.

یکی از بخش های مهم بازاریابی محتوا، ایجاد پیام مناسب در هر مرحله از قیف فروش هست.یعنی  زمانی که کاربر در ابتدای قیف فروش هست یک پیام و در وسط قیف پیام دیگری و در پایین قیف نیز یک پیام متفاوت دیگری باید ایجاد کنیم.

ایجاد پیام مناسب برای هر مرحله از قیف فروش و حرکت افراد از یک مرحله به مرحله بعدی، یکی از مهم ترین وظایف بازاریابی محتوا یا بلاگری است.

خب در این بخش می خواهیم با هم محتوا و پیام هر مرحله ار قیف فروش برند اسنپ را بررسی کنیم:

همان طور که می دانید کسب و کار های دو طرفه مانند اسنپ (یک پرسونا:راننده ها، یک پرسونا:مسافر ها) و یا اسنپ فود (یک پرسونا: فروشنده های غذا، یک پرسونا: مشتری ها و خریداران غذا) درای دو پرسونای کاملا متفاوت هستند.

پرسونای سرویس آنلاین اسنپ تاکسی از یک طرف دارای پرسونایی به نام راننده ها می باسد که تمایل دارند با جابه جای مسافر ها، درآمد کسب کنند و از طرف دیگر درای پرسونایی به نام مسافرها می باشد که تمایل دارند سریع تر تاکسی مورد نظر خود را پیدا کنند و به مقصد برسند.

بنابر این این دو پرسونا، سفری کاملا متفاوت در مراحل قیف فروش خواهند داست که به شکل زیر است:

 • مسافرها: از مرحله کاملا نا آگاه از وجود سرویس اسنپ تا استفاده از آن برای نقل و انتقال در درون شهر.
 • راننده ها: از مرحله کاملا نا آگاه از وجود اسنپ تا مرحله مسافرکشی کاربران اسنپ و  کسب درآمد از اسنپ.

همان طور که می دانید یک قیف فروش ساده دارای سه مرحله زیر می باشد:

قیف فروش در بازاریابی محتوا

بنابراین ما برای ایجاد پیام در هر مرحله از قیف فروش که در اینجا سه مرحله است، نیاز به تولید محتوای متفاوت برای هر پرسونای مشتری داریم.

راننده ها مسافر ها مراحل قیف فروش
شما نیاز به درآمد بیشتری دارین شما می تونید از راه بهتری برای سفر هاتون استفاده کنین آگاهی
شما می تونید از ماشینتون برای افزایش درآمد استفاده کنید. استفاده از اسنپ، هزینه هاتون رو کم و سرعت سفر های شما رو به شدت افازیش می ده ارزیابی
همین الان عضو اسنپ شید و بدون کمسیون ، درآمدتون رو افزایش بدین همین الان در اسنپ ثبت نام نین تا اولین سفرتون رو با 50 درصد تخفیف تجربه کنین. تبدیل

همان گونه که دیدید، ایجاد پیام مناسب برای هر پرسونا در هر مرحله از قیف فروش، خیلی راحت می باشد و فقط باید توجه کنیم که برای چه پرسونایی محتوا یا پیام ایجاد می کنیم، در کدام مرحله از قیف فروش هستیم و هدف مان این باشد که پرسونا را به مرحله بعدی قیف فروش هدایت کنیم.

خب حالا که برای هر مرحله از قیف فروش یک پیام ایجاد کردیم، نوبت این است که برای هر مرحله از قیف فروش چندین محتوا در وبلاگ و شبکه های اجتماعی ایجاد کنیم تا افراد را آگاه کنیم و سپس به مرحله ارزیابی ببریم و در نهایت تبدیل به مشتری کنیم.

توجه: یادتان باشید که بازاریابی محتوا و بلاگری فقط تولید محتوا برای موتور های جستجو مانند گوگل و  اکسپلور اینستاگرام نیست و شما برای تبلیغات هم باید تولید محتوا کنید.

 

انواع محتوا: انتخاب بهترین کانال بازاریابی برای انتقال پیام شما

خب! حالا که یاد گرفتید چطور برای هر مرحله از قیف فروش یک پیام و محتوا ایجاد کنید، باید یاد بگیرید که این پیام و محتوا را در چه کانالی ارائه کنید تا بیشترین تاثیر را بر روی پرسونای کسب و کارتان داشته باشید.

اگر تصور می کنید که بازاریابی محتوا همان پست محتوا در وبلاگ یا شبکه های اجتماعی است، پس معلوم است که هنوز درک عمیقی از بازاریابی محتوا و بلاگری ندارید.

محتوا های متفاوت در مراحل مختلف قیف فروش تاثیرات متفاوتی را ایجاد می کنند و شما برای این که در کدام مرحله از قیف فروش، کدام نوع از محتوا را تولید و ارائه کنید، انتخاب های زیادی دارید.

اگر در ابتدای قیف فروش هستید، قطعا هدف شما این است که هزاران نفر بازدیدکننده را جذب کسب و کار تان کنید.

برخی از  محتوا هایی که می توانید در این مرحله از قیف فروش استفاده کنید به شرح زیر است:

 • پادکست
 • پست محتوا در وبلاگ
 • تبلیغات
 • پست محتوا در شبکه های اجتماعی
 • پست ویدئو در اینستاگرام
 • انتشار ویدئو در یوتیوب و آپارات

 

اگر در وسط قیف فروش هستید، هدف شما این است که بازدیدکنندگان را تبدیل به سرنخ (کاربر) کنید.برخی از محتواهایی که در وسط قیف فروش می توانید استفاده کنید به شرح زیر است:

 • پیشنهاد مغناطیس سرنخ
 • پست محتوا در وبلاگ
 • ایمیل
 • وبینار
 • نسخه آزمایشی
 • دوره و ویدئو های کوتاه مدت
 • نسخه دمو و رایگان
 • ریتارگتینگ

 

در پایین قیف فروش هدف شما این است که سرنخ ها (کاربران) را به مشتری خریدار کنید.

محتوای های زیر را می توانید برای انتهای قیف فروش استفاده کنید:

 • صفحه فروش محصول
 • صفحه نطرات کاربران و رضایت مشتریان
 • صفحه چک اوت
 • ایمیل
 • ریتارگتینگ

محتوای جلب توجه کننده: تولید محتوایی که مخاطبان آن را واقعا می خواهند

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که یک بازاریاب محتوا می تواند انجام دهد این است که فرموش کند افراد چطور یک محتوای اینترنتی را مصرف می کنند.

آخرین باری که یک مقاله خبری را به طور کامل خواندید چه زمانی بود؟

یک ویدئو را در یوتیوب تا انتها نگاه کردید؟

یا اکثر پست های یک صفحه اینستاگرام را دیدید؟

آیا شما در یک لحظه خاص فقط بر روی بک چیز تمرکز می کنید؟یا این که چند تب را در مرورگرتان باز می کنید؟

آیا شما از آن دسته از افرادی هستید که در یک لحظه چندین اپلیکسشن در موبایلتان باز می کنید؟ 

آیا در هنگام تماشای فیلم، همزمان هم با دوستانتان چت می کنید؟

قکر کنم تا الان منظورم از این همه سوال را فهمیده باشید.اکثر کاربران دنیای اینترنت، به طور همزمان چندین کار را انجام می دهند و در عین حال یک کتاب مفهومی هم جلوی چشمشان قرار می دهند تا مطالعه کنند!

شما به عنوان بازاریاب محتوا برای افرادی محتوا تولید می کنید که با چندین پیام و کار مواجه هستند و به سرعت با یک نویز (صدای زنگ تلفن یا دریافت پیامک) حواسشان پرت می شود.

فکر کنم تنها کسی که در این دنیا با تمام تمرکز و حواس به محتوای شما توجه می کند، مادرتان است!کلا به جز مادر ها ، هیچ کس دیگری با تمام وجود به صحبت ها و یا نوشته ها توجه نمی کند.

نکته: هدف شما از ایجاد محتوا این است که مخاطبان شما، آن محتوا را مصرف/استفاده کنند.

در کل ما برای تولید هر محتوایی از 4 اصل زیر استفاده می کنیم:

آیا مخاطبان شما همین حالا می توانند از محتوای شما استفاده و آن را عملیاتی کنند؟

قابلیت استفاده سریع و عملیاتی بودن محتوا، یکی از اصلی ترین چالش های شما در تولید محتوا می باشد.یعنی این که وقتی یک فردی آن محتوا را دید و خواند، آیا می تواند به راحتی و همین الان از آن استفاده کند؟

یکی از شرکت هایی که خیلی خوب این کار را انجام می دهد، اسنپ است که هر روز به مخاطبان خود پیامک یا ایمیل های ترویج خدمات خود را ارسال می کند.

مثلا یک روز کد تخفیف استفاده از خدمات جدید وانت بار را ارسال می کند و روز دیگر تخفیف استفاده از اسنپ باکس با مهلت دو روزه را ارسال می کند.

با هم یک مثال واقعی از اسنپ را مرور می کنیم:

عملیاتی بودن محتوای تولیدی

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، 30 هزار تومان کد تخفیف استفاده از وانت پیامک شده است و یک لینک استفاده از وانت و کد تخفیف ارسال شده است.

کد تخفیف کاملا مشخص و گویاست.توضیحات و نوع سرویس هم کاملا مشخص است و لینک استفاده از سزویس هم ارسال شده است.

تصور کنید در این پیامک توضیح مربوط به دو خط آخر و لینک ارسال نمی شد.باور کنید یا نه، خیلی از افراد و مخاطبان، نمی توانند ادامه راه را بروند و از این کد تخفیف استفاده کنند.

با هم روی لینک کلیک می کنیم تا ببینیم این توضیحات پیامک (محتوا) تا چه حدی به استفاده از این سرویس کمک می کند.

بعد از کلیک روی لینک، به راحتی اپلیکیشن اسنپ باز شد و همان طور که مشاهده می کنید، در انتهای این اپ و در گوشه سمت چپ، می توانیم روی نوشته و آیکون وانت کلیک کنیم و داخل یرویس وانت شویم.

بعد از کلیک بر روی سرویس وانت، وارد صفحه ثبت سفارش وانت شدیم و می توانیم با کلیک روی دکمه سبز رنگ “ثبت سفارش جدید” به راحتی خدمات وانت را سفارش دهیم.

هدف از این مثال واقعی این بود که به شما بگوییم در تولید محتوا، حتما یادتان باشد که آن محتوا پس از خوانده شدن و مصرف، به راحتی قابل اشتفاده باشد و نقطه مبهم و کوری نداشته باشد که کاربران نتوانند در همان لحظه استفاده کنند.

آیا محتوای تولیدی شما، به اندازه کافی جالب هست؟

آیا محتوای تولید شما یک چیز جدید و متفاوت تر از محتواهای دیگری هست که همین حالا تولید می شود؟

برای مثال همین محتوای خودمان و این صفحه یک محتوا با کلمه کلیدی “استراتژی بازاریابی محتوا” هست که اگر همین الان گوگل کنید، هزاران مقاله و محتوا در این زمینه، گوگل برای شما نمایش می دهد.

صرف نظر از صنعت یا بازری که در آن فعالیت می کنید، هر محتوایی که تولید می کنید قطعا در رقابت با محتواهای دیگر رقیبان شماست.بنابراین چطور در این رقابت، خودتان را از دیگران متمایز می کنید؟

برای شروع کار نیاز دارید که محتوای جالب و  یا محتوایی با یک موضوع خاص را تولید کنید.

برای مثال، تیم فریس نویسنده کتابِ هفته کاری 4 ساعته اکثر مواقع محتوایی تولید می کند که رویکردی غیرمعمول و غیر شهودی برای پاسخگویی به مشکلات و مسایل را دارد.

مثلا زمانی که افراد در گوگل به دنبال راه حل مشکلشان راجع به کاهش وزن از طریق تمرین و وزش را جستجو می کنند، تیم فریس این محتوا را در وبلاگش منتشر کرد:چطور در کمتر از 30 روز، بدون هیچ ورزشی، 10 کیلو وزن کم کنیم.

نکته کلیدی: این که فقط بخواهیم یک محتوای بامزه یا جالب تولید کنیم، نتیجه معکوس می گیریم.اگر هدف شما این باشد که محتوای کلیک خور یا جلب توجه کننده تولید کنید تا افراد کلیک کنند، همین حالا تولید این گونه محتوا را متوقف کنید

در فضای مجازی اگر به دنبال تولید محتوای کلیک خور و یا جلب توجه کننده هستید، باید حتما قول و وعده ای را که می دهید، اجرایی کنید.وگرنه بعد از مدتی تبدیل به چوپان دروغگو می شوید و افراد به محتوای شما هیچ توجه ای نمی کنند.

آیا محتوای تولیدی شما، به اندازه کافی سرگرم کننده هست؟

آیا بازدیدکنندگان محتوای تولیدی شما، از مصرف محتوای شما (خواندن، دیدن، گوش دادن) لذت کافی می برند؟آیا محتوای شما جوری هست که افراد بعد از مصرف آن، محتوا را به دوستانشان هم ارسال کنند تا به دیگران به اشتراک بگذارند.

عنصر اشتراک محتوا و ویروسی شدن محتوا، چیزی هست که همه ما دوست داریم راجع به محتوایمان رخ دهد.

به طور طبیعی هر زمانی که می خواهیم محتوای جدید تولید و منتشر کنیم، حس می کنیم که با دیگران در حال رقابت هستیم.

مثلا زمانی که می خواهیم یک محتوایی راجع به “نحوه درست کردن کاپوچینو حرفه ای” در وبلاگ بنویسیم، فکر می کنیم که با دیگر افرادی که “آموزش درست کردن کاپوچینو” می دهند، در رقابت هستیم.

اما در واقع شما در حال رقابت با پیام های بازرگانی تلویزیون، ویدئو ها و محتواهای شبکه های اجتماعی، پیامک ها ارسال شده به موبایل و هر نوع محتوایی که توجه افراد را جلب می کند، هستید.

این که تصور کنید رقیب شما فقط همان رقیبان بازار خودتان هستند، یک تصور کاملا اشتباهی است.بلکه هر کسی که می خواهد توجه مخاطبان و پرسونای شما را به خود جلب کند، رقیب شماست.به همین خاطر هست که باید محتوای شما به اندازه کافی سرگرم کننده باشد.

یکی از کسب و کار هایی که به خوبی این کار  را انجام می دهد، سایت شب می باشد که خدمات رزرو ویلا و خانه را برای کل ایران ارائه  می کند.مثلا رد پست اینستاگرامی زیر می تونید یکی از محتواهای ویدئویی این سایت را که به معرفی یک ویلای نوشهر پرداخته ببینید:

این ویدئو معرفی ویلا در اینستاگرام شب با استقابل خوبی مواجه شده و افراد آن را برای دوستان خود به اشتراک گذاشته اند.

شما هم باید برای پرسونای مخاطبان خودتان محتوایی تولید کنید که دوتس داشته باشند و آن ها را سرگرم کند.(البته اگر محتوای سرگرم کننده تولید می کنید)

ترتیب یادگیری راهنمای جامع دیجیتال مارکتینگ:

قسمت
03

راهنمای جامع استراتژی بلاگری | بازاریابی محتوا

قسمت
04

راهنمای جامع استراتژی سئو

قسمت
05

راهنمای جامع استراتژی ایمیل مارکتینگ | بازاریابی ایمیلی

قسمت
06

راهنمای جامع استراتژی تبلیغات اینترنتی

قسمت
07

راهنمای جامع استراتژی شبکه های اجتماعی

قسمت
08

راهنمای جامع استراتژی آنالیز وب سایت

قسمت
09

راهنمای جامع استراتژی تبلیغ نویسی | کپی رایتینگ

قسمت
10

قدم بعدی؟