سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راهنمای جامع راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مارکتینگزی تقدیم میکند

قسمت

05

سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

خب ممکنه یکی از سوال هایی که شما می پرسین این باشه که چقدر سرمایه برای راه اندازی یه کسب و کار اینترنتی لازم دارم؟

جواب این سوال بستگی به نوع و مدل کسب و کار شما داره و هزینه و سرمایه لازم برای راه اندازی یه کسب و کار اینترنتی یکسان نیست.حتی بستگی به کیفیت و سطح خدمات شما هم داره.

مثلا کسی که قراره فقط یه سایتی راه اندازی کنه که توش محتوا و نوشته قرار بده و از طریق موتور های جستجو بازدیدکننده هاش رو زیاد کنه.می تونه با 1 میلیون تومان شروع کنه به راه اندازی.یعنی هزینه ها رو حداقل حساب کردیم و سایتی که هدفش فقط تولید محتوا و در حد وبلاگ هست رو حساب کردیم.

هزینه هاستینگ + هزینه دامنه + هزینه های قالب و افزونه های وردپرس = 1 میلیون تومان

حالا همین سایت رو اگه بخواهیم در سطح بالا و با کیفیت جهانی راه اندازی کنیم که پادکست و ویدئو و … هم توش داشته باشیم، هزینه ها حدودا 10 برابر بیشتر میشه.

پس نمیشه یه جواب دقیق و برآورد دقیقی برای همه افراد داشت.

تنها چیزی که بهتون میگم این هست که هزینه های شما شامل چه مواردیه و می تونید با یه جستجوی ساده توی گوگل بفهمید هر کدوم چقدر هزینه لازم داره و سرمایه اولیه لازم برای کسب و کار اینترنتی خودتون رو برآورد کنید.

در بخش های بعدی امکاناتی که برای راه اندازی یه کسب و کار اینترنتی لازم دارید رو همراه با لینک وب سایتی که اون امکانات رو می تونید تهیه کنید رو میگم و اینجوری خودتون هر لحطه می تونید یه برآورد درست و حدودی از هزینه و سرمایه لازم برای راه اندازی یه کسب و کار اینترنتی داشته باشین.

آیا می تونم تنهایی و یه نفره یه کسب و کار رو راه اندازی و شروع کنم؟

خُب آره که می تونی.خیلی ها و بیشتر کسب و کار های دنیا تک نفره است که توی آمریکا و اروپا به این میگن solopreneur  یعنی کسب و کار انفرادی.

اما اگر تنها هستید و الان شغلی دارید، بهتر هست که در کنار شغلتون و در اوقات فراغت از کارتون روی کس بو کارتون کار کنید و از شغل فعلی اتون خارج نشین.چون این کار ریسک داره و اگه ایده اولیه اتون خام باشه و نتونید موفق بشین چی؟ ممکنه توی همین مسیر کسب و کار چندین بار لام باشه ایده اتون رو که روز های اول خام بوده، چندین بار تغییر بدین و پخته تر کنین.

ممکنه کلا بعد از یه سال این ایده رو بندازین بیرون و با یه ایده دیگه ای شروع کنین.بزارید یه چیزی بهتون بگم: ” همه اینو با خودشون میگن: “دوس دارم از این شغل لعنتی بیام بیرون و روی کسب و کاری که خودم دوسش دارم فعالیت کنم”. اما آدم ها توی مسیر رشد می کنن .شما همین طور که دارین پیش می رین ، آروم آروم ایده های بهتری به ذهنتون می رسه و به مرور یادمی گیرید که چطور اول کسب و کار راه اندازی کنین بعد چطور بازاریابی کنین و بعد چطور به راحتی مشتری رو جذب کنین.”

راه هوشمندانه اینه که در کنار شغل اصلی به دنبال راه اندازی و رشد کسب و کار آنلاین باشین و راه شجاعانه اینه که شغل تون رو رها کنین و به دنبال رویاهاتون باشین.

مارکتینگزی به شما راه هوشمندانه رو پیشنهاد می کنه اما اگه شما مهارت کافی و مشکل مالی ندارین، راه شجاعانه قطعا مناسب شما هست.

سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار و ایده اصلی خودم رو ندارم، چی کار کنم؟

خب! بهتره که با همین پول کمی که دارین (هر چه قدر که توانایی دارین و نه با قرض و وام) شروع به راه اندازی با امکانات حداقلی کنین.اینجوری دو تا مزیت بزرگ برای شما داره: اول این که هزینه زیادی نمی کنین و به مرور با درآمدی که کسب  می کنید، خرج خود کسب و کارتون می کنین و به شکل خودراه انداز (Bootstrap) استارت اپ و کسب و کار اینترنتی اتون رو رشد می دین.

دومین مزیت این هست که شما چه پولدار باشین و چه بی پول! لازم هست که اول یه  MVP که مخفف حداقل محصول پذیرفتنی هست، داشته باشین و بعد از آنالیز و تست های متعدد و تجربه لازم، می تونید از همین MVP (حداقل محصول قابل پذیرفتنی) به سمت محصول اصلی چرخش کنین.

حالا که روی محصول اصلی و ایده پخته شده خودتون چرخش کردین، می تونین از شغل اتون هم خارج شین و تمام وقت روی کسب و کارتون کار کنین.

درآمد یک کسب و کار اینترنتی و استارت آپ چقدره و چقدر میشه ؟

اصلا نمیشه حدس زد که یه کسب و کار یا استارت اپ در ماه اول یا سال اول چقدر درآمد می تونه کسب کنه.

بعضی از افراد با کمی خوش شانسی و اقبال در همون چند ماه اول درآمد های چند ده میلیونی کسب می کنن و بعضی ها بعد از چندین سال بدون درآمد یا با حداقل درآمد هستن.