چطور یک بازارِ گوشه برای راه اندازی کسب و کار آنلاین پیدا کنیم؟

راهنمای جامع راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مارکتینگزی تقدیم میکند

قسمت

06

پیدا کردن یک بازارِ گوشه برای راه اندازی کسب و کار آنلاین

پیدا کردن یک بازارِ گوشه برای راه اندازی کسب و کار آنلاین

اول اجازه بدین یه تعریفی از بازار گوشه داشته باشیم.این تعریف از سمت ویکی پدیا هست:
بازار گوشه یا بازار جاویژه بخش حاشیه‌ای کوچکی از بازار است که بر روی یک نیاز ویژه یا یک کالای ویژه متمرکز شده‌است.
هدف از بازاریابی جاویژه تمرکز بر تأمین یک کالا یا خدمت برای بخش کوچکی از بازار است که کالاها یا خدمات موجود نتوانسته‌اند نیاز آن بخش را به خوبی برآورده سازند. این بخش‌های بازار معمولاً گوشه‌های دنج بازار هستند که یا از دید رقبا پنهان مانده‌اند یا آن چنان کوچک هستند که برای رقبا بهره اقتصادی چندانی ندارند که وارد آن بخش کوچک از بازار شوند.
خُب حالا بریم سر اصل مطلب و موضوع خودمون:
یکی از مهمترین قدم ها برای راه اندازی کسب و کار آنلاین انتخاب یه بازارِ گوشه است که هم سودآور باشه و هم دایمی باشه.به عنوان یه دیجیتال مارکتر حداقل این توضیه رو به شما می کنم که حتما توی حوزه و بازاری فعالیت کنین که اشتیاق و علاقه زیادی دارین.گاهی کسب و کار خوب پیش نمی ره! گاهی درجا می زنین! گاهی باید همه چی پول نیست! گاهی هم وایسی کنار و با خودت بگی این همه تلاش و فعالیت و کار، اصلا ارزشش رو داشت؟ اون موقع است که دیگه پول جواب نمی ده و علاقه و عشقه که شما رو حل می ده.
وقتی شما یه بازار گوشه رو انتخاب می کنین، در واقع با این کار صنعتی که قراره توش فعالیت کنید و همین طور محصولی که قراره به فروش برسونید، مشخص میشه.
برای مثال مارکتینگزی به صاحبان کسب و کار و وب مستر ها کمک می کند تا بتوانند استراتژی های بازاریابی و فروش را یاد بگیرند و بتوانند هر محصول و خدماتی به هر کسی به فروش برسانند.

بنا بر دلایلی امروزه انتخاب یک بازار گوشه خاص و تمرکز بر آن بازار به شدت مهم و ارزشمند است.اولین علت این است که رقابت بین کسب و کار ها زیاد شده و اگر شما روی چندین بازار یا یه بازار گسترده فعالیت کنید، احتمالا به علت گستردگی نمی تونید محصول و خدمات با کیفیت مناسب رو ارائه بدین.

دومین علت این هست که وفاداری و رضایت مشتریان با هم گره خورده و اگه شما در یه بازار گوشه و کوچیک به علت تخصصی بودن کار و تمرکز شما، بتونید رضایت مشتریان رو جلب کنید، احتمالا این مشتریان بار ها و بارها از شما خرید خواهند کرد.

به هر حال انتخاب یه بازار گوشه خیلی بهتر از انتخاب یه بازار وسیع و گسترده هست و احتمال موفقیت شما رو به شدت بالا می بره.یه مثل قدیمی هست که میگه: “اگه یه مرد به دنبال دو تا خرگوش بدوه، احتمالا هیچ کدوم رو نمی تونه بگیره”. اگه شما هم تمرکزتون رو روی گرفتن یه خرگوش بزارین، احتمالا موفق میشین.

 یک مثال از بازار گوشه (نیچ مارکت) به زبان ساده:

شرکت Lay’s؛ یکی از تولیدکنندگان بزرگ چیپس در امریکا، افزونه جالبی برای مرورگر کروم عرضه کرده که وقتی در هنگام تماشای ویدیوهای یوتوب شروع به خوردن چیپس بکنین، این افزونه به طور خودکار زیرنویس ویدیوها رو فعال میکنه.

این افزونه با یک هوش مصنوعی که با بیش از 178 ساعت صدای خوردن چیپس تمرین داده شده، صدای ورودی از میکروفون لپتاپتون رو بررسی میکنه و در صورتی که تشخیص بده صدای ورودی صدای خرد شدن چیپس هست، زیرنویس ویدیوهای یوتوب رو فعال میکنه تا در هنگام خوردن چیپس وقتی صدای ویدیو رو نمیشنوین حداقل از طریق زیرنویس چیزی رو از دست ندین.

در ادامه ویدئو تبلیغاتی زیر رو برای این افزونه کروم ببینید تا متوجه عملکردش بشین:

انتخاب یک بازار گوشه:

انتخاب یک بازار گوشه

بازار های گوشه بی نهایت زیاد هستند و تمامی ندارن.اما این موضوع دلیلی نمیشه که شما همین الان برید و راحت ترین، سریع ترین و پرسودترین بازار گوشه رو انتخاب کنین.برای انتخاب و ورود به یک بازار گوشه مقدری تحقیق لازم دارین وگرنه کل پول، زمان و انرژیتون رو هدر می دین و آخر سر هم شکست می خورین.

خب! حالا چطور می تونیم یه بازار گوشه رو انتخاب کنیم؟  شروع کنین و چند تا سوال مهم رو از خودتون بپرسین.با خودتون رو راست و صادق باشین.شما قرار تمام زندگی و انرژی تون رو توی این مسیر بزارین.

  1. به چه چیزی بیشتر از همه اشتیاق و علاقه دارین؟ وقتی از شغل تون تعطیل بشید، دوست دارین اوعات فراقت و زمان خودتون رو روی چه موضوعی بزارین؟ اگه بهتون بگن چه کار و فعالیتی هست که حتی اگه 1 ریال هم توش پول نباشه باز ادامه می دی، اون فعالیت چیه؟

   2. چه استعداد درونی و ذاتی در شما هست؟ در چه موضوعی افراد و دوستان تون اکثرا از شما مشاوره              می گرفتن و می گیرن؟ چه مهارتی هست که به نحوه احسن و از دیگران بهتر انجام می دین؟

   3.بیشتر وقت خودتون رو توی زندگی رو چه موضوعی گذاشتین؟ آیا موضوع و یا حوزه ای هست که               بیشترین وقت و انرژی تون رو روی اون صرف کرده باشین؟آیا شده از یه چیز یا مهارت و سرگرمی، پول          در اورده باشین؟

    4. آیا تا به حال متوجه یه مشکل و مسئله توی زندگی اتون شدین که با خودتون بگین کاش بتونم برای          این مشکل یه اره حل پیدا کنم؟(مشکلی که احتمالا اکثر افراد هم دارن و نه یه مشکل که فقط شما              داشتین)

حالا که جواب این سوال ها رو دادین، یه لیست از مهارت ها، تخصص ها ، سرگر می ها و کار هایی که عاشق انجام دادن اون هستین رو بنویسید.