انواع مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی

راهنمای جامع راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مارکتینگزی تقدیم میکند

قسمت

03

مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی

مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی

فروش کالا در اینترنت:

اولین بخش از مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی:

فروش اینترنتی کالا و محصولات فیزیکی یکی از روش هایی است که شما می تونید از طریق اون یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید.ما معمولا به این نوع کسب و کار اینترنتی و آنلاین، “فروشگاه اینترنتی” میگیم.

شما می تونین توی فروشگاه اینترنتی هر چیزی که خودتون تولید می کنید یا توانایی فروشش رو دارید، به فروش برسونین.چه تولید کننده یه کالا یا محصول خاصی مانند فرش، گلیم و قالی باشین یا چه یه کشاورزی که محصولتون زعفرون یاپسته و… هست و یا فردی هستین که توی فروشگاه و مغازه فیزیکی خودتون دارین همین الان کالا می فروشین، می تونید یه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید تا به هزاران و میلیون ها نفر محصولتون رو به فروش برسونین.حتی اگه نقاش ماهری هستین و می تونید آثار هنری خوبی رو خلق کنین، می تونید از این طریق اثر هنری تون رو به فروش بزارین.

فروش محصول دیجیتال در اینترنت:

دومین بخش از مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی:

نیازی نیست که حتما محصولتون فیزیکی کالا باشه.شما می تونین محصول دیجیتال یعنی کتاب یا دوره آموزشی ایجاد کنید و به فروش برسونن.اگه مهارت و تخصص خاصی دارین، می تونین همین الان اون مهارت و تخصص رو تبدیل به یه کتاب یا دوره اموزشی کنین و از طریق اینترنتت به افرادی که نیازمند کسب مهارت هستند، به فروش برسونین.

یکی از بزرگترین مزیت های این مدل کسب و کار اینترنتی این هست که نیازی به اختراع یا نوآوری خاصی در محصول ندارین و دردسرهایی مثل نحوه ارسال کالا و تامین کننده کالا و همچینین هزینه ارسال ندارین.
یکی از مدل هایی که به شدت برای محصول های دیجیتال مناسب است، تولید محتوای مناسب در ازای عضویت افراد در سایت می باشد.یعنی افراد در سایت و کسب و کار شما به صورت ماهیانه/سالانه عضو می شوند و در ازای این عضویت، پول پرداخت می کنند تا محتوای شما رو دریافت و استفاده کنند.

فروش محصول دیجیتال و محتوا زمانی به شدت موثر واقع میشه که شما بتونید محتوای رایگان از طریق وبلاگ منتشر کنید تا افراد با محتوای شما بیشتر آشنا بشن و قبل از خرید محصول شما، برای خودتون از این طریق اعتبار کسب کنید.
ضمنا هزینه راه اندازی این مدل کسب و کار اینترنتی خیلی پایین هست و شما فقط یکبار برای همیشه هزینه ابزار های تولید محتوا + هزینه راه اندازی رو پرداخت می کنین.

مشاوره و کوچینگ:

سومین بخش از مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی:

اگر تجربه کافی در زمینه مشاوره و مربی گری دارین و قبلا از طریق های مختلف این نوع خدمات رو به افراد ارایه دادین، حالا می تونین خیلی راحت با راه اندازی یه سایت یا اپ به افراد مختلف بازار خودتون دسترسی داشته باشین و خدمات مشاوره و کوچینگ ارایه کنین.
هزینه راه اندازی این نوع کسب و کار هم فقط همون هزینه راه اندازی سایت و اپ میشه که خیلی ارزون تر از بقیه مدل های کسب و کار تموم میشه.

فروش خدمات:

چارمین بخش از مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی:

اگر یک مهارتی دارین که افراد برای مهارت شما حاظرن هزینه کنن و پول پرداخت کنن، این مدل کسب و کار مناسب شما هست.مثلا خدمات مقاله نویسی، گرافیک، تبلیغ نویسی، برنامه نویسی، بازاریابی و هر نوع مهارت و تخصص دیگه ای که میشه به شکل راه دور و فریلنسینگ ارایه داد.
هزینه راه اندازی این مدل کسب و کار اینترنتی دقیقا مثل خدمات هست و فقط نیاز به هزینه راه اندازی سایت داره.

نرم افزار به عنوان خدمات دهنده یا SaaS:

پنجمین بخش از مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی:

فروش نرم افزار یکی از بازار های به شدت بزرگ هست که می تونید استفاده کنین.اما به جای فروش یه پکیج نرم افزاری که افرا فقط یکبار از شما می خرن و بعد دیگه سراغ شما نمیان، می تونین از مدل نرم افزار به عنوان خدمات دهنده یا software as a service استفاده کنین که در این مدل شما یک نرم افزار یا مجموعه ای از نرم افزار ها را به صورت حق عضویت می فروشین.یعنی افراد به صورت ماهیانه باید برای استفاده از نرم افزار شما به صورت آنلاین پول پرداخت کنن و این مدل به شدت درآمدزا و پر سود هست.چون باید هر ماه برای استفاده شارژ کنن.

اما این مدل کسب و کار اینترنتی به شدت هزینه بر هست و برای راه اندازی نرم افزار به صورت خدمات دهنده هزینه های اولیه زیادی رو متحمل بشین.معمولا این مدل کسب و کار اینترنتی و استارت اپ نیازمند چندین نفر هست.