یکی از مهمترین عامل های موفقیت در کسب و کار آنلاین و اینترنتی

راهنمای جامع راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مارکتینگزی تقدیم میکند

قسمت

۰۱

یکی از مهمترین عامل های موفقیت در کسب و کار آنلاین و اینترنتی

اگه فقط می خواهید یه نکته رو از این مقاله که در مورد کسب و کار اینترتی هست یاد بگیرید، اون نکته می تونه این باشه:

کلیدِ حلِ تمام مشکلات شما در کسب و کار اینترنتی، “تفکر انتقادی” است.

مهمترین موضوع در راه اندازی کسب و کار اینترنتی
یکی از مهمترین عامل های موفقیت در کسب و کار آنلاین و اینترنتی

یعنی بدون بررسی و تحلیل و بدون تفکر، سریعا راجع به مسایل و مشکلات کسب وکار قضاوت نکنیم.

مثلا خیلی موقع ها میشه که ما بدون هیچ بررسی و تحلیلی راجع به یه مسئله مهم، سریعا میگیم این روش جواب نمی ده.این یکی از بدترین کار ها در کسب و کار اینترتی هست که به مرور باعث شکست کسب و کار تون میشه.

یادم میاد که روز های اولی که ایزی بیمه رو داشتیم راه اندازی می کردیم و توی بحث بازاریابی داشتیم موارد رو یکی یکی اوکی می کردیم، یکی از دوستان فنی و هم موسس که کد نویس خیلی حرفه ای هم بود، هر کاری می خواستیم انجام بدیم، میگفت: این روش جواب نمی ده.بدون هیچ سابقه ای و حتی تستی! اگه همچین فردی هستین همین الان باید این رفتارتون رو ترک کنین.وگرنه توی همون مراحل اولیه کسب و کار می مونید و رشد نمی کنید.

خب! بزارید خیلی رو راست بگم.وقتی صحبت از راه اندازی کسب و کار اینترنتی و آموزش رایگان کسب و کار اینترنتی میشه، یکی از منابعی که افراد اون رو مهم می دونن و استفاده می کنند، خودِ اینترنت و سایت های اینترنتیه.

اینترنت یکی از منابعی هست که تعداد زیادی افراد تفکرات اشتباه خودشون رو راجع به هر چیزی بدون آنالیز و بررسی می نوسین.مثلا یه سری افراد بدون هیچ دلیلی توی سایت شون می نوسین که تبلغات اینترنتی اصلا خوب نیست و جواب نمی ده! یا بعضی ها میگن که فلان روش توی کسب و کار اینترنتی جواب نمی ده!

اینترنت پر از مزخرفاتی هست که نباید به عنوان منبع حتمی و موثق، بهش نگاه کنین و پر از مقاله ها و نوشته ها و ویدئو های خوبی هست که توسط افراد به شدت حرفه ای و کاردرست منتشر شده.ما هم به همین خاطر مارکتینگزی رو راه اندازی کردیم و به همین خاطر همین مقاله رو نوشتیم تا بگیم که هر چیزی رو که بهتون گفتن یا یه جایی خوندین، چشم و گوش بسته قبول نکنین.

البته یه کتاب خیلی خوبی هم در این زمینه  و با نام تفکر انتقادی؛ تدابیری بر آگاهانه زیستن و خوب آموختن، ترجمه و چاپ شده.

اما اجازه بدین خیلی سریع و کوتاه بهتون بگیم که در کل منظور ما از تفکر انتقادی در اینجا چیه:

این که یه جایی می شنوید فلان روش جواب نمی ده یا فلان روش عالی جواب می ده و یا هر چیزی که راجع به کسب و کار اینترنتی می خونید/ می شنوید/ می بینید ، چشم و گوش بسته قبول نکنید و اول از همه ایده هایی که گفته شده را به عنوان یه فرضیه بنویسید. بعد این فرضیه رو به صورت عملی آزمایش و امتحان می کنید.بعد آنالیز می کنید که آیا این فرضیه درست بود یا نه؟ . بعد آخرین مرحله اینه که تصمیم گیری کنید.یعنی اگه فرضیه شما این هست که: “تبلیغات اینترنتی جواب نمی ده”. اگه توی آزمون ها و آزمایش ها عکس این فرضیه برای شما ثابت شده، پس نتیجه می گیریم که این فرضیه یه حرف مفته که دیگران زدن! و این حرف رو بندازیم توی سطل زباله. و مهم تر از همه اینه که از این روش یا فرضیه ای که جواب گرفتیم و تایید شده، حتما سعی کنیم به شدت استفاده کنیم تابه رشد خوبی برسیم.

یکی از مهمترین عامل های موفقیت در کسب و کار آنلاین و اینترنتی

خب! شاید شما هم الان می گین که :”اگه اینجوری باشه که شما میگین، من باید یه میلیون سال وقت بزارم تا هر حرفی که توی اینترنت راجع به کسب و کار خوندم رو با هزینه سخصی خودم و چند صد میلیون پول هدر دادن، ببینم که درسته یا نادرست!”

اول از همه ما به شما گفتیم که یه تعداد زیادی از منابع اینترنتی نادرست هستند ولی به هر حال تعداد کمی هم منابع به شدت خوب و قابل اعتماد وجود داره که تشخیصش با شماست و به مرور با عملیاتی کردن روش های اون ها متوجه میشید که خوبه یا نه! بزارید خیلی رک بگم که اصلا علت راه اندازی مارکتینگزی هم همین بوده! ما می خواهیم به شما کمک کنیم که فرضیه های درست رو بدون این که مجبور بشین هزینه های هنگفت بدین تا امتحان کنین، توی کسب و کارتون انجام بدین و نتیجه های به شدت عالی بگیرین.

ما توی مارکتینگزی اول از همه هر روشی رو که خودمون یاد میگیریم و یا در جایی میخونیم یا میشنویم، به عنوان فرضیه می نویسم! بعد این فرضیه رو به صورت کاملا عملی روی کسب و کار های دوستان و خودمون (انواع کسب و کار های اینترنتی شامل فروشگاه اینترنتی و کسب و کار های خدماتی) امتحان و آزمایش می کنیم. وقتی نتیجه خوبی گرفتیم و توی آنالیز فهمیدیم که این روش خوب جواب می ده، این روش رو منتشر می کنیم و به شما هم یاد می دیم تا شما هم از راه درست و کاملا عملی بتونید خیلی سریع رشد کنید.

ما به هیچ عنوان دنبال یاد دادن تئوری های بدرد نخور دانشگاه و کتاب های دانشگاهی نیستیم! ما خودمون قربانی تئوری های دانشگاهی بودیم و می دونیم که این روش ها توی عمل جواب نمی ده و هیچ وقت هم از اون روش ها توی آموزش هامون استفاده نمی کینم.ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا فرضیه های درست رو انجام بدین و نه حرف های تئوری و بدون آزمایش و امتحان رو!

خیلی از روش هایی که امروزه در داخل کشور به عنوان بازاریابی دیجیتال و استراتژی های فروش آموزش می دن، به بن بست رسیده و کارایی ندارد.اما از یه راه فقط نمیشه به موفقیت و کسب ثروت رسید.هزاران راه و روش برای کسب موفقیت در کسب و کار اینترنتی وجود داره و شما باید از روش های موثر که خروجی خوبی رو می ده، استفاده کنید.
سه عنصر به شدت مهم در تفکر انتقادی وجود داره که این سه عنصر اینه:

  1. سوال پرسیدن
  2. سوال پرسیدن
  3. سوال پرسیدن

در اینجا چند سوال مهم براتون آوردیم که حتما باید راجع بهشون فکر کنید و چند تا جواب هم هست که باید راجع به اون ها حتما باید تامل کنید:

سوال: احتمال موفقیت من در کسب و کار اینترتی چقدره؟

احتمال موفقیت من در کسب و کار اینترتی چقدره؟

خُب این سوال بستگی به این داره که شما چه کسی هستین و از یک نفر به نفر بعدی متفاوت هست و بستگی به خیلی از آیتم ها مثل تجربه ، دانش و تلاش شما داره.

اما بر اساس تحقیق موسسه کسب و کار هاروارد، 95% از کسب و کار های اینترنتی، 2 تا 5 سال بعد از راه اندازی اولیه شکست می خورن!

معنی اش اینه که راه اندازی کسب و کار اینترنتی و استارت اپ می تونه واقعا سخت باشه.ممکنه اولین ایده شما برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی و استارت اپ، تغییر کنه و امکان اجرایی نداشته باشه.ممکنه دومین ایده شما اوکی باشه، اما بعد از شروع به راه اندازی با شکست مواجه بشه.به هر حال دنیا، دنیای رقابت هست و شما باید برای ادامه حیات کسب و کارتون، مشتری جذب کنید.ممکنه شما مجبور بشین که چنیدن بار مجددا شروع کنید و استارت بزنید.

ممکنه شما در اولین تجربه خودتون با راه اندازی کسب و کار، موفق بشین و خیلی از افراد واقعا اگر مسیر درست رو طی کنند به موفقیت هم می رسن.

ضمنا خیلی از شکست های مربوط به کسب و کار ها و استارت اپ ها، می تونه درس های خوب برای شما هم باشه که از اون شکست ها یاد بگیرید و از کار هایی که اون ها رو به سمت شکست کشونده، اجتناب کنین.

یادتوون باشه که راه اندازی و تبدیل کسب و کارتون به ماشین تولید ثروت هرگز به اندازه امروزه آسون و قابل دسترس نبوده.شما برای راه اندازی و موفقیت در کسب و کارتون فقط نیاز به یه لپ تاپ و یه خط اینترنت دارین.همین.

سوال: آیا من می تونم در کنار شغل اصلی ام که تمام وقته، کسب و کار راه اندازی کنم؟

آره! راه اندازی کسب وکار در کنار شغل تمام وقت و برقراری تعادل بین این دو تا واقعا کار سختیه ولی خیلی ها این کار رو انجام دادن و انجام می دن(خودموون توی مارکتینگزی)

این کار شدنیه و این مدل کار کردن، کاری هست که اکثر صاحبان کسب و کار اینترنتی شروع می کنند.شروع یه کسب و کار اینترنتی همزمان با یه شغل تمام وقت، می تونه این اطمینان رو بهتون بده تا کمتر ریسک کنید و در عین حال یه منبع درآمد هم داشته باشین که بتونین هزینه های حانبی کسب و کارتون رو پوشش بدین.

توی بخش بعدی بهتون یاد می دیم که چطور می تونید ایده کسب و کارتون رو اعتبارسنجی و تایید کنین تا با اطمینان بیشتر و ریسک خیلی کمتری شروع کنین.

سوال: آیا برای کسب و کار یا استارت اپ خودم ، نیاز به سرمایه گذار دارم؟

آیا برای کسب و کار یا استارت اپ خودم ، نیاز به سرمایه گذار دارم؟

نه! داشتن یه سرمایه گذار برای استارت اپ و کسب و کار اینترنتی یه گزینه است و اینجوری نیست که حتما باید داشته باشین.خیلی از کسب و کار ها بدون سرمایه گذار شروع کردن و موفق هم شدن.

اگه توی ارتباطاتتون و اطرافتون کسی نیست که روی استارت اپ شما سرمایه گذار کنه، یا دوست ندارید که کسی دیگه موی دماغتون بشه! خودتون به صورت بوت استرپ (خود راه انداز) شروع کنید.

موضوع جذب سرمایه گذار کلا در دنیای استارت اپ ها یه موضوع بحث برانگیز بوده و بعضی ها معتقدن که بهتره بعد از یه مدت زمانی که شروع کردین، یه سرمایه گذار خوب جذب کنید و بعضی ها هم میگن نیاز نیست.اما توصیه مارکتینگزی و خیلی از صاحبان کسب و کار و استارت آپ ایرانی به شما این هست که بدون سرمایه گذار شروع کنید و بعدا که کمی رشد کردین، سرمایه گذار ها خودشون سرو کله اشون پیدا میشه.

جنبه های مثبت و منفی ایجاد کسب و کار اینترنتی و آنلاین:

جنبه های مثتب:

 آزادی شخصی:همه ما هفته ای حدودا 48 ساعت برای یه نفر دیگه کار می کنیم تا رویای اون رو محقق کنیم در حالی که می تونیم با راه اندازی کسب و کار خودمون، کنترل زمانمون رو بدست بگیریم، تصمیم گیری راجع به میزان کار و این که کجا و در چه محیطی کار کنیم و چرا اصلا این کار رو انجام بدیم هم دست خودمون باشه.به جای کار کردن برای رویاها و آرزو های یه نفر دیگه، برای خودمون و عشقی که به این کار داریم، کار کنیم و در کنارش رویاهای خودمون رو تبدیل به واقعیت کینم.

کار و شغلی که از 8 صبح تا 4 بعد ازطهر هست و متنفر هستیم رو کنار بزاریم و به جای این که توی قوانین و ساختار اداری خشک و سخت کار کنیم، قوانین خودمون رو ایجاد و کار کنیم.

آزادی مالی بیشتری داشته باشیم.راه اندازی کسب و کار بهمون کمک می کنه تا بتونیم بدون نگرانی از پول توی چیبمون بیشتر خرج کنیم و دخل و خرج خودمون رو با درآمدمون یکی کنیم.یعنی کنترل بیشتری روی زندگی خودمون داشته باشیم. نه این که رئیس یا کارفرما به خاطر دو قرون پول بیشتر یا اضافه کاری بیشتر، زندگی ما رو تو دستش بگیره.

جنبه های منفی:

مسئولیت پذیری شخصی بیشتر:وقتی شما توی یه اداره و برای به نفر دیگه کار می کنید، رئیس شما، شما رو کنترل میکنه و اگه کاری رو اشتباه انجام بدین، سرپرست یا رئیس، بخشی از اشتباهات شما رو پوشش میدن و جوابگوی اشتباهات شما به مدیران دیگه هستن.اما توی کسب و کارتون ، صد در صد مسولیت تمام اتفاق ها و اشتباهات با شماست.شما باید یاد بگیرید که مسولیت پذیر باشین و یادگیری این مسولیت پذیری خودش یه مزیت بزرگ توی زندگی شخصی شماست.

ارتباط با افراد در اداره و شغل به صورت اجباری هست و شما چه بخوای و چه نخوای، با یه سری افراد سرو کله می زنی تا کارت رو به جلو پیش ببری.اما توی کسب و کارتون باید خودتون شروع به ارتباط گیری و اجتماعی شدن با مخاطبان کسب و کارتون کنین تا بتونید خدمات و محصولاتتون رو به افراد بیشتری بفروش برسونین.

درآمد نا مشخص در ابتدای راه اندازی کسب و کار.شما تا یه مدت قطعا در آمدتون از کسب و کار بالا و پایین میشه و مثل کارمند مشخص نیست که این ماه چقدر درآمد دارین و تازه هزینه های کسب و کارتون هم در ابتدا معمولا بیشتر از ادامه راه هست.پس باید تا جایی که می تونین کمتر خرج کنید تا بتونید هزینه های کسب و کارتون رو پوشش بدین.